Skip to main content

lojistikte guncel konularLojistikte Güncel Konular
Edt. Pınar Seden Meral
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Yayınları-6

  • ISBN 9786056065460
  • 16,5×24 cm.
  • Türkçe
  • 356 sayfa
  • Nisan 2013

Bugün 285 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı belirtilen Türkiye Lojistik Sektörü, son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bugün ülkemiz tüm sahip olduğu lojistik avantajlarla, uluslar arası ticaretin yönelimleri gibi olumlu gelişmelerle küresel arenada önemli bir ekonomik güç olma yolunda ilerlemekte. Transport Intelligence tarafından yayınlanan “Yeni ve Hızlı Gelişen Ülkeler Endeksi”ne göre ülkemiz yeni ve hızlı gelişen 41 ülke arasında, gelecek 5 yıl içinde lojistik yatırımları için en fazla tercih edilen 7. Ülke ve lojistik alanında en hızlı büyümesi beklenen ülkeler arasında Çin, Brezilya, Hindistan ve Rusya’dan sonra 5. Ülke olarak sıralanmakta.

Bu olumlu değerlendirmeler ülkemiz açısından son derece umut verici. Bununla birlikte küresel iş dünyasında rekabetin niteliğinin hızlı ve köklü şekilde değişmekte olduğunu unutmamalıyız. Zira, geçmişin “şirketler arası” süregelen klasik anlamdaki rekabeti, artık “tedarik zincirleri arasında” süregeliyor.

Lojistik sektörü için bu yeni rekabet modeli, artık sadece kendi yönetimindeki lojistik süreçler için müşterisine karşı sorumluluk değil, aynı zamanda tüm dış paydaşları ile gerçekleştirdiği faaliyetleri koordine etme sorumluluğunu da kapsamaktadır. Çünkü lojistik, üretim, ticaret ve eğitim dünyasının tüm aktörlerinin beraberce başarabileceği bir takım oyunudur.”

Satın almak için tıklayınız.